Zapraszamy na LXIII Tydzień Filozoficzny

w dniach 10–12 maja odbędzie się w Lublinie kolejna edycja najstarszej w Polsce konferencji ogólnofilozoficznej organizowanej corocznie w sposób ciągły. Tym razem, by w pełni wziąć w niej udział, nie trzeba będzie fizycznie przybywać na Katolicki Uniwersytet Lubelski. 63. Tydzień Filozoficzny odbędzie się, ze względu na pandemię, w formie zdalnej, więc każdy zainteresowany będzie mógł w nim uczestniczyć z domu i razem z prelegentami zastanawiać się nad sporami o prawdę, które są tematem tej edycji konferencji.
    Powiedzieć, że istnieje, o czymś, czego nie ma, jest fałszem. Powiedzieć o tym, co jest, że jest, a o tym, czego nie ma, że go nie ma, jest prawdą.
    Arystoteles

Na pewnym poziomie ogólności niemal cała filozofia jest sporem o prawdę i dlatego dyskusje o jej naturze, sposobie jej poznania oraz pytania o samo jej istnienie i szczegółowe zastosowania pojęcia prawdy są nieusuwalną częścią dyskusji filozoficznych. Właśnie takim zagadnieniom będzie poświęcony 63. Tydzień Filozoficzny. Pojawią się pytania o niezbędność pojęcia prawdy i jego rolę w nauce, o to, czy nie powinniśmy zrewidować naszego pojmowania prawdziwości w obliczu badań nad zjawiskami kwantowymi oraz rozwoju światów wirtualnych. Prelegenci będą zastanawiać się nad tym, jaki jest związek pomiędzy prawdą a działaniem – pojawią się pytania o to czy fikcjonalizm etyczny pozwala stworzyć etykę niezależną od istnienia prawdziwych sądów etycznych oraz o to, jaką rolę ma w życiu odkrycie jego prawdziwego sensu, a debata o źródłach poznania moralnego będzie ogniskować się wokół kwestii, skąd w ogóle możemy wiedzieć cokolwiek o prawdach moralnych. Dyskutowana będzie wreszcie prawdziwość tez, które prima facie mogą wydawać się oczywiste – debata o tym, czy platonizm jest nominalizmem będzie rzucała wyzwanie popularnemu rozumieniu sporu o uniwersalia, a dysputa o relacji pomiędzy religią a idolatrią będzie dotyczyła tego, czy na pewno poprawnie rozumiemy naturę religii.

W trakcie Tygodnia odbędzie się również wydarzenie specjalne. Sesja popołudniowa w poniedziałek, 10 maja, będzie poświęcona osobie i dorobkowi śp. Ks. Prof. Andrzeja Maryniarczyka, byłego Kierownika Katedry Metafizyki KUL, którego wspólnota akademicka pożegnała kilka miesięcy temu.

Tydzień Filozoficzny jest najstarszą ogólnofilozoficzną konferencją organizowaną w Polsce corocznie w sposób ciągły. Wydarzenie ma charakter popularyzatorski, przeznaczone jest dla szerokiej publiczności, aczkolwiek nie unika też bardziej zaawansowanych tematów. Od 1958 roku Koło Filozoficzne Studentów KUL miało zaszczyt gościć między innymi Romana Ingardena, Tadeusza Czeżowskiego, Karola Wojtyłę, Władysława Tatarkiewicza, Józefa Tischnera, Izydorę Dąbską i wiele innych znamienitych postaci ze świata filozofii oraz nauk pokrewnych.

Konferencja w całości będzie się odbywać na platformie Microsoft Teams, uczestnictwo nie wymaga wcześniejszej rejestracji ani instalacji MS Teams. Pełny program oraz instrukcję dołączania do obrad można znaleźć na stronie wydarzenia na facebooku oraz na stronie www.kul.pl/tydzien.filozoficzny.

Serdecznie zapraszamy!

Spory o prawdę

Program LXIII Tygodnia Filozoficznego

10 maja 2021, poniedziałek