Człowieka o kulturze logicznej poznamy po tym przede wszystkim, że zna granice własnej kompetencji, zdając sobie sprawę z tego, w jakich granicach posiada wiedzę wystarczającą dla wygłaszania twierdzeń stanowczych i ich uzasadnienia. Kultura logiczna czyni go bowiem wrażliwym na prawdę i fałsz, na poprawność myśli i błędy logiczne, wykształca, moglibyśmy powiedzieć, sumienie logiczne, które jest podstawą krytycyzmu wobec siebie i wobec innych. Ten krytycyzm jest zaś tarczą przeciw zniekształcającemu tak często logiczny tok myśli wpływowi uczuć i wywoływanych przez nie dążeń, uprzedzeń, przesądów.
T. Czeżowski, O kulturze logicznej, [w:] Odczyty filozoficzne, Toruń 1958, s. 271–279, cyt. 278
Szanowni Państwo,
zapraszamy Państwa Szkołę do udziału w XII Ogólnopolskim Konkursie Logicznym organizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Warunkiem przystąpienia do I etapu Konkursu jest Rejestracja Państwa Szkoły i wskazanie Opiekuna, który przeprowadzi szkolny etap Konkursu za pośrednictwem poniższego formularza rejestracyjnego. Na Państwa zgłoszenia czekamy do 31 marca 2024 r.
Celem Konkursu jest rozwój sprawności logicznego i krytycznego myślenia u młodzieży. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i odbywa się corocznie w dwóch etapach. W ubiegłym roku 1.094 uczniów z całej Polski wzięło udział w Etapie Szkolnym XI Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego. Do etapu finałowego zakwalifikowało się 157 uczniów.
Uczniowie – uczestnicy I etapu konkursu dokonują samodzielnej rejestracji na platformie Moodle; podczas rejestracji podają dane adresowe szkoły włącznie z numerem REGON.
I etap konkursu powinien być przeprowadzony na terenie szkoły lub – jeśli wymagają tego warunki epidemiczne – poza szkołą. W obu przypadkach Opiekunowie przygotowujący etap szkolny konkursu tworzą, we własnym zakresie, komisję szkolną, która nadzorować będzie przebieg testu.
Etap I – szkolny odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2024 r. (piątek) w godzinach 09.00-10.00 CET. Uczniowie biorący udział w konkursie wypełnią testy konkursowe online. Test składający się z pytań zamkniętych powinien być rozwiązany w czasie jednej godziny lekcyjnej, tj. 45 minut.
Finał konkursu odbędzie się w siedzibie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.
Komplet informacji o Konkursie wraz z Regulaminem Konkursu znajduje się na stronie https://konkurslogiczny.kul.pl.
Serdecznie zapraszamy!
W imieniu Komitetu Organizacyjnego Konkursu
dr hab. Bożena Czernecka-Rej, prof. KUL